E diel, 18 Prill, 2021

“Mund të vaksinohemi çdo vit”- CEO i Pfizer: Qytetarëve mund t’i duhet edhe një...

“Është e mundur që qytetarët do të duhet të vaksinohen me një dozë të tretë brenda 12 muajve nga e dyta”, tha CEO i...

Përbërësit në produktet e pastrimit mund të rrisin rrezikun e sëmundjes së Parkinsonit dhe...

Shkencëtarët paralajmërojnë rritja e numrit të rasteve të sëmundjes Parkinson mund të ketë lidhje me një substancë që gjendet në disa produkte pastrimi, siç...

6 arsye pse duhet të agjëroni, edhe nëse s’jeni besimtarë muslimanë

Orët e para të së premtes shënuar nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit për besimtarët muslimanë, megjithatë agjërimi është një praktikë që mund të ndiqet...

Disa këshilla praktike për ta bërë më të thjeshtë agjërimin!

Sot, 13 prill, është dita e parë e muajit të Ramazanit. Nga sot, deri më 12 maj, besimtarët muslimanë agjërojnë nga lindja e diellit...

Pse aziatikët plaken më vonë se ne?!

  Njerëzit me origjinë aziatike kanë mjaft reputacion se duken më të rinj se sa janë në të vërtetë. Statistikat tregojnë se gratë aziatike gëzojnë shëndet...

Kryhet transplanti i parë i indit të mushkërive nga donatorë të gjallë të një...

- Mjekët në Japoni njoftuan të enjten se kanë kryer me sukses transplantin e parë në botë të indeve të mushkërive nga dhuruesit e...

Hap pas hapi, si mund ta bëni vetë në shtëpi testin e shpejtë për...

Greqia ka futur vetë-testimet për COVID-19 me detyrim për disa kategori, mes të cilëve për nxënësit e shkollës së mesme dhe mësuesit, që duhet...

Njollat e kuqe në sy: Pse shkaktohen dhe a janë të rrezikshme

Edhe pse mund të bëjnë shumë përshtypje, në përgjithësi këto njolla nuk paraqesin ndonjë problem serioz për shëndetin. Zakonisht, njollat e kuqe në sy...

Tregoni kujdes, këto 4 gabime të përditshme çojnë drejt fryrjes së barkut

Barku i fryrë mund të ndihet për shkak të disa zakoneve të këqija! Përveçse një simptomë e ciklit menstrual ose të disa problemeve të...

Rëndësia e kaliumit në organizmin e njeriut

Kaliumi rregullon procesin e mbajtjes së ujit në inde, ka një veprim pozitiv në qarkullimin e gjakut dhe zemrës. Kaliumi favorizon aktivitetin mendor, stabilitetin e...