Numërohen 95.3% e qendrave të votimit, Ilirjan Celibashi rezultatet deri tani …

An information board displays a public health notice for the NZ Covid Tracer App in a deserted check-in hall at the International Terminal of Auckland Airport in Auckland, New Zealand, on Tuesday, July 7, 2020. New Zealands government will limit the number of citizens flying home with the national airline to reduce pressure on its overflowing quarantine facilities. Photographer: Brendon O'Hagan/Bloomberg via Getty Images

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi doli në një deklaratë për shtyp ku raportoi mbi rezultatet e deritanishme të zgjedhjeve të 25 prillit.
Z. Celibashi informoi se ka përfunduar tërësisht numërimi dhe vlerësimi i fletëve të votimit për subjektet politike, partitë politike dhe kandidatët e pavarur për 4922 nga 5199 kuti në total.
“Ka përfunduar tërësisht numërimi dhe vlerësimi për partitë politike, koalicionet dhe kandidatët e pavarur për qarqet Shkodër, Lezhë, Kukës, Fier Elbasan Gjirokastër Dibër Berat dhe Vlorë”, tha z. Celibashi, ku informoi se në Durrës dhe Tiranë ka përfunduar për 11 qendra numërimi dhe është ende në proces në 13 të tjera.
Në lidhje me pjesëmarrjen, z. Celibashi raportoi se deri tani përqindja zyrtare është 45,72%.

“Pjesëmarrja e deritanishme është 45,72% për 4922 qendra votimi që është e barabartë me 1.551.921 zgjedhës nga 3.393.748 zgjedhës në listat e këtyre qendrave të votimit”, tha Ilirjan Celibashi.

Rezultatet paraprake të zgjedhjeve në rang vendi janë:

Nisma Thurje – 0,64% të votave

PSD – 2,24% të votave ose 3 mandate

LSI – 6,85% të votave, 4 mandate

PD dhe Aleanca për ndryshim – 39, 40% të votave, 59 mandate

PS – 48,67% të votave të vlefshme dhe 74 mandate

Shpërndarja e mandateve në rang vendi deri tani është:

Berat – PD 2 PS 5 mandate

Dibër – PD 3 PS 2 mandate

Durrës – PD 6 PS 8 mandate

Elbasan – PD 6 PS 8 mandate

Fier – LSI 1, PD 6, PS 9 mandate

Gjirokastër – PD 1, PS 3 mandate

Kukës – PD 2, PS 1 mandate

Lezhë – PD 4, PS 3 mandate

Shkodër – PSD 2, LSI 1, PD 5, PS 3 mandate

Tiranë – PSD 1, LSI 2, PD 15, PS 18 mandate

Vlorë – PD 4, PS 8 mandate

“Po numërohen nga afër dhe po monitorohet procesi i votimit në qendrat ku nuk kanë përfunduar ende. Çdo vonesë numërimi do të shoqërohet me sanksione administrative dhe penale”, u shpreh z. Celibashi.
Ilirjan Celibashi theksoi se KQZ ka marrë të gjitha masat që ky proces zgjedhor të mos shndërrohet në Pazar elektoral.
“Kemi të gjitha materialet filmike të procesit të numërimit”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Maska.al” dhe page ne FB mjafton të klikoni: Join Group dhe Like Page kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Advertisement