Pse aziatikët plaken më vonë se ne?!

 

Njerëzit me origjinë aziatike kanë mjaft reputacion se duken më të rinj se sa janë në të vërtetë.

Statistikat tregojnë se gratë aziatike gëzojnë shëndet më të mirë dhe jetë më të gjatë gjithashtu. Për shembull, gati 1 në çdo 1.500 njerëz në Japoni janë mbi moshën 100 vjeç, dhe Kina ka një normë të ulët të kancerit të gjirit.

Por cili është sekreti i tyre?

Bright Side zbulon disa fakte që synojnë të zgjidhin misterin që qëndron pas paraqitjes rinore të njerëzve aziatikë.

Strukturat e tyre më të gjera të kockave të fytyrës ulen.

Ndërsa plakemi, ne përjetojmë humbje të indeve të buta. Për shkak se njërëzit aziatikë kanë një strukturë më të gjerë të kockave të mesit, nga faqet deri mbi nofullë, humbja e indeve të buta shihet dhe ndihet në një masë më të vogël. Njerëzit aziatikë kanë më shumë yndyrë rreth syve, gjë që parandalon formimin e rrudhave rreth tyre. Për shkak të kësaj, lëkura e varur nuk duket e njëjtë tek ata sikurse në një fytyrë kaukaziane.

Lëkura e tyre i mbron më mirë nga dielli.

Ngjyra të ndryshme të lëkurës kanë shumë karakteristika që e bëjnë procesin e plakjes unik. Dallimi më i rëndësishëm midis njerëzve me ngjyrë dhe njerëzve kaukazianë është sasia e melaninës në lëkurë. Sa më shumë melaninë të keni, aq më shumë mbrojtje keni ndaj ekspozimit në diell. Dhe rrudhat ose vijat e holla që shfaqen ndërsa plakemi shpesh shkaktohen nga dielli. Të gjithë njerëzit me ngjyrë, përfshirë ata me origjinë aziatike, kanë më shumë melaninë në lëkurën e tyre dhe një dermë më të trashë, gjë që i bën linjat e fytyrës më pak të dukshme. Dhe sasia e melaninës në lëkurën aziatike gjithashtu rritet me moshën.

Ata mund të kenë më shumë gjene “pa moshë”.

Gjenet aktuale që janë të lidhura me jetëgjatësinë janë zbuluar! Ata quhen gjenet “Methuselah” dhe janë përgjegjës për riparimin e lëkurës pas ekspozimit ndaj rrezeve të diellit dhe faktorëve të tjerë të mjedisit. Tani për tani, hulumtimi është kryer vetëm në gratë amerikane dhe afro-amerikane, dhe sipas rezultateve, këto gjene gjenden dy herë më shpesh tek gratë e zeza sesa tek gratë e bardha.

Stili i tyre i jetesës kontribuon në rininë natyrore.

Mënyra se si plakeni është një ndërthurje e natyrës dhe edukimit. Ushqimi, kujdesi për lëkurën, zakonet, stërvitja dhe më shumë, të gjitha luajnë një rol të madh në mënyrën se si plakemi. Pra, pamja rinore e njerëzve aziatikë mund t’i atribuohet një diete të ekuilibruar. Krahasuar me ushqimin perëndimor, i cili është i pashëndetshëm dhe i bollshëm, kuzhina aziatike përfshin më shumë perime, ushqime deti dhe erëza dhe më pak bulmet, bukë dhe pasta.

Lidhur me praktikat e bukurisë, njerëzit aziatikë janë më të mirë në mbrojtjen e tyre nga dielli për shkak të pritjeve të ndryshme shoqërore dhe standardeve të bukurisë. Dhe produktet aziatike të kujdesit të lëkurës përmbajnë shumë përbërës anti-ndotje dhe anti-plakje.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Maska.al” dhe page ne FB mjafton të klikoni: Join Group dhe Like Page kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Advertisement